Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.03.2008 09:59 - Ще загуби ли София инвестиция от 58 милиона евро в канализационната мрежа ? Две интервюта по този повод. Част І
Автор: teodordetchev Категория: Други   
Прочетен: 2811 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 12.03.2008 15:12


Вестник "Атака", 11 март 2008 г.

Известна е праведната ненавист на българина към монополистите, които му доставят различните комунално битови услуги, напоследък наричани "ютилитис".  Не е известно обаче, че понякога зад "заклеймяването" на монополистите и зад общия критичен медиен шум се прикриват различни частни интереси или пък нежеланието на някой да си свърши работата като хората.

Такава е и ситуацията в момента. София е на път да загуби инвестиция от 58 милиона евро. Как - става ясно от текста по-долу. По тази причина, Съюзът за стопанска инициатива (ССИ) поиска свикването на Консултативния съвет при Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Текстът на писмото, с което беше поискано свикването на Консултативния съвет е поместено в блога на ССИ:

http://ssi.blog.bg/viewpost.php?id=168923

Новината, че е поискано такова заседание, предизвика основателен интерес сред медиите. Така бяха дадени и двете интервюта пред вестниците "Атака" и "Монитор", които помествам в блога на вниманието на просветената публика.

 
 

Теодор Дечев, зам.-председател на Съюза за стопанска инициатива: С цената на водата най-лесно се прави популизъм


ДКЕВР е независим орган. Лошото е, че в България, когато си много "независим", ставаш безотговорен

 

Емилия АНТОВА

Теодор Дечев е завършил ВИАС, а по-късно и политология. Доктор по социология. От 1993 до 1997 г. е главен редактор на в. "Свободен народ". От 1998 до 2001 г. е зам. социален министър. През 2002 г. става експерт на Европейската комисия по въпросите на социалния диалог. Един от създателите на Института за социални анализи и политики. Заместник-председател на Съюза за стопанска инициатива.

- Г-н Дечев, преди дни поискахте свикване на Консултативния съвет при Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заради спирането на парите по ИСПА? Днес от 14 ч. това ще стане факт. Какви бяха аргументите ви?

- Нещата стоят малко по-различно. Не става дума за спиране на пари. Става дума за 58 милиона евро, от които 48 милиона - 75 % от сумата са грант (подарък). Тези пари трябва да бъдат вложени главно в канализация и отчасти във водоснабдяване. Това са важни съоръжения, които ще функционират поне още едно столетие. Те ще са необходими десетилетия, след като изтече срокът на концесията на "Софийска вода", без значение дали я одобряваме или не. Ако получим тези пари, ще си построим канализация. Ако не ги получим, пак ще трябва да я направим. Но това ще са пари, които трябва да заложим в цената на водата. ВиК-то общинско да е, държавно да е, концесионирано да е, все едно - тези 58 милиона са парите, с които трябва да се изпълнят обектите по канализацията.

- Каква ще е промяната в цената на водата, ако не бъдат получени парите по ИСПА?

- Не мога да кажа процент, но при всяко положение тези пари ще бъдат събрани от джобовете на софиянци. Нищо чудно да се устреми към повече от 4 лв. за кубик. Нашата загриженост произтича от нехайството на ДКЕВР. Поради нежеланието й да поеме отговорност, има опасност проектът да бъде спрян. Защо?
Ами защото отпускането на този грант е свързано с изискване на Европейската комисия за повишаване комплексната цена на водата в София (включваща водоснабдяване, канализация и пречистване на отпадъчни води) от 0,88 на 1,20 лв. за кубик без ДДС. Дори и при това положение София остава с най-ниска комплексна цена на водата от всички градове в страната, където се извършва пречистване на питейни и отпадъчни води.

Европейската комисия иска това увеличаване, за да бъде сигурна, че ще има допълнителни приходи, които да гарантират останалите действия по инвестиционния план. Грубо казано - че няма да се изхитрим да си изпълним само проектите по ИСПА, а да зарежем всички останали инвестиционни проекти, които с родилни мъки преди няколко дни столичния Общинския съвет одобри, гласувайки предоговорения концесионен договор.

Става дума за нещо, което на никой не му харесва - увеличаване на цената на водата. Дълбоко съм убеден обаче, че огромната част от софиянци, дори и тези с лошо материално положение, много по-малко ги вълнува  цената на водата в сравнение с цените на електроразпределителите. Смята се, че месечната база на човек е 5 кубически метра вода. Това означава, че ще плащаме не 5,28 лв., а 7,20 лв. На фона на тези числа бих попитал проф. Шушулов защо така грижовно ДКЕВР обгрижва електроразпределенията и защо непрекъснато в устата на всички е софийското водоснабдяване, което при всички свои дефекти е една от най-малките тежести върху джоба на данъкоплатеца.

- Как оценявате реакцията на ДКЕВР?

- ДКЕВР се запъна като рак на бързей и обяви: Не можем да допуснем такава социална мярка с вдигане цената на водата с 32 ст. без ДДС за кубик. В случая с водата е най-лесно човек да направи популистки точки.

Между другото такава е и оценката на представителя на Генералната дирекция по околна среда към Европейската комисия - г-н Расмусен, който на две поредни заседания изразява своето изумление от популизма в ДКЕВР. Когато служител на комисията, загуби служебно учтивия си тон и започне да се изразява по този начин, това говори, че е изключително шокиран. Той предупреди, че ако ДКЕВР не се вземе в ръце, резултатът ще бъде загубата на 58 млн. евро. Това е поводът ние да се обърнем към ДКЕВР.

- На какво разчитате?

- ДКЕВР е независим орган. Лошото е, че в България, когато си много "независим", ставаш безотговорен. В момента ДКЕВР в буквалния смисъл на думата, "действа по вдъхновение". Повдигаме въпроса, защото искаме да се знае кой ще е виновен, ако тези пари бъдат загубени ? В случая ключът е в ръцете на председателя на ДКЕВР. Сега фактически поставяме ребром въпроса по първия сериозен конфликт, който би могъл да се разрази в новосъздадения Консултативен съвет.

- Какви позиции очаквате да чуете?

- Смятам, че ще бъдем подкрепени като цяло. Възлови софийски квартали са без канализация - не става въпрос само за кварталите от "Витошката яка", но и за райони като Горна баня. Градът се разраства неимоверно и няма за кога да се чака още. Голямата софийска канализация навремето я е правил кметът инж. Иван Иванов (1934-1944). Ситуацията е изключително сериозна. Добре е да се изчистят всякакви политически спекулации около този въпрос. Човек може да е за водната концесия, може да е против нея, може да против конкретния концесионер, може да има всякаква позиция, но това не е определящо. Въпросът е, че в момента има едни 58 млн. евро, които Брюксел ще спре, ако ДКЕВР не извърши едно действие, което изисква минимално поемане на отговорност.

- Значи увеличението на цената на водата е въпрос на време - дали сега с малко по настояване на Европейската комисия, или по-късно с по-голяма сума, за да съберем нужните средства да канализация. Просто отлагане.

- Правилно. Това даже не прилича на саботаж, а е чист немукаетлък - чакаме в ДКЕВР да се наканят. Не знам какво чака проф. Шушулов и какво чакат останалите комисари, но е факт, че на последната среща на заинтересуваните страни, на която са присъствали представители на общината, на концесионера, на Министерството на околната среда и водите и на Европейската комисия в лицето на г-н Расмусен от ДКЕВР са изпратили две симпатични дами с ранг на експерти. Това е обида към останалите участници, защото тези дами нямат никакъв мандат да поемат ангажимент, колкото и да са компетентни.

Още от предишната среща, на която Расмусен говори за популизма на ДКЕВР, беше ясно, че проф. Шушулов и останалите комисари, трябва да кажат "да, поемаме ангажимента и ще разрешим увеличаването на цената на водата" или "не, но поемаме отговорност, че някой друг трябва да даде тези 58 млн. евро".

- Смятате ли, че със спиране на парите по ИСПА и последвалото го временно спиране на парите по ФАР и САПАРД Брюксел затяга кранчето с парите за България?

- Със сигурност Брюксел продължава политиката си на "дисциплиниране" на изпълнителната власт в София. След грандиозните полемики за "батко", "кака" и "стрина" беше просто невъзможно Брюксел да не реагира и да не поиска да бъде сложен ред. "Дисциплинирането" на нашите институции е тежка задача. 

- Какво трябва да очакваме от министрите Гагаузов и Орешарски до 31 март?

- Би трябвало да дочакаме някакъв вразумителен анализ и пакет от мерки, който да отговаря на изискванията на тези, които дават парите. Те трябва да са изключително решителни в действията си, ако не искат проблемът да се задълбочи и в крайна сметка да повиши "политическата температура" на цялата държава.

 
Интервюто може да бъде открито на адрес:

http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=44988&edition_id=751&format=html



Тагове:   милиона,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: teodordetchev
Категория: Други
Прочетен: 5833732
Постинги: 780
Коментари: 3551
Гласове: 52942
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Social Security Watch – Блогът на Емилия Милчева
2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов