Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.02.2009 15:03 - Полицейският синдикат – инструмент за борба с корупцията в МВР
Автор: teodordetchev Категория: Други   
Прочетен: 4947 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 17.03.2009 21:40


През последните седмици енергията от полицейските протести окончателно се трансформира в организационни усилия за създаване на нов синдикат на служителите от МВР. Вчера, в Стара Загора беше учредена Синдикална федерация на служителите от Министерството на вътрешните работи (СФСМВР).

Уставът на новата синдикална федерация може да бъде прочетен тук:

 

http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=2&t=422&sid=428c7a3d957bda3b2233499e838af51b

 

Декларацията на новата синдикална федерация може да се прочете тук:

 

http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=2&t=423&sid=04250ea83c000f083a4b7130759dc301

 

Дискусионният форум за създадената нова организация може да се следи от интересуващите се читатели тук:

 

http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=2&t=424&sid=04250ea83c000f083a4b7130759dc301

 

            Не е някаква тайна, че моя скромност участва с консултации и съвети он-лайн в избистрянето на идеята и в подготовката за учредяването на новия синдикат. По тази причина, бях потърсен от агенция “Медияпул.бг” за интервю в навечерието на основаването на синдиката. Тъй като въпросното интервю вече е недостъпно в “Медияпул.бг” с нормалните средства за навигация в сайта, предлагам по-долу линк и самия му текст.

 

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=148966



Полицейският синдикат – инструмент за борба с корупцията в МВР

 

Едно интервю на Степан Хиндиян с Теодор Дечев

 

 

- Г-н Дечев, Вие съветвате он-лайн служителите от МВР, които заявяват, че имат намерение да учредят нов синдикат. С какво би могъл да се отличава той от досегашните синдикални структури в МВР ?

 

- Основната цел на новия полицейски синдикат трябва да бъде настъплението срещу корупцията, некомпетентността и бездушието, за които служителите от системата на МВР са критикувани не без основание. Полицаите трябва да започнат борба отвътре с тези неща, защото обществената подкрепа за тях е много ниска.

Това е качествено нов тип профсъюз, организиран по съвсем различен начин. Той е създаден напълно спонтанно, от долу – нагоре и е интернет базиран. В неговата същност е комуникацията, той много повече прилича на мрежа, отколкото на някаква пирамида, в която  по вертикала вертикално хвърчат съобщения и директиви. Това, което се случва днес след служителите в МВР нямаше да бъде възможно, ако не бяха така наречените „нови медии” – форуми и блогове, които позволиха хора от цялата страна да се организират за относително кратко време, като консолидират мнението си по различни въпроси.

Намираме се пред създаването на мрежов – интернет базиран синдикат, в който всички имат възможност да бъдат добре информирани по всички актуални въпроси. Такъв синдикат е много интересна алтернатива на класическата масова организация с вертикална структура и централно ръководство, което с времето става незаменимо и несменяемо поради асиметрията в информираността на ръководителите и редовите членове.

Подобен динамичен синдикат с преобладаващо хоризонтална, мрежова структура, в който има постоянна отчетност за извършваната работа и съпричастност на голяма част от членовете, които се организират он-лайн, действително би имал шанс да бъде някакъв фактор в борбата с корупцията, демотивираността и некомпетентността в системата на МВР. Би било много жалко, ако този нов синдикат не се учреди.

Новата организация може да бъде ценна и с това, че инициаторите искат той да бъде на всички служители в МВР, докато сегашният модел – да има отделни „гилдийни” синдикати не подпомага позитивните промени в системата. Не казвам, че синдикатите на пожарникарите или на гранична полиция нямат право на съществуване. Те просто не могат да бъдат толкова ефективни.

 

- Защо създаването на новия синдикат беше приветствано в аванс от председателя на Съюза на криминалистите в Германия Клаус Янсен   ?

 

- Съвсем сериозно смятам, че г-н Янсен е приветствал новосъздаващата се организация, именно като фактор на борбата с корупцията, а чак след това като фактор за защита на социалните права на полицаите.

Разбира се, г-н Янсен е абсолютно наясно, че докато един профсъюз се създаде, организира и успее да получи уважението на работодателя си, може да минат година или две. Но ентусиазмът сред чуждестранните полицейски синдикати във връзка с появата на  новия в България е предизвикан именно от очакването той да може да започне вътрешна борба с корупцията и с липсата на професионализъм.

 

- Не мислите ли, че външната критика срещу корупцията в момента е най-мощният фактор в борбата с корупцията в систевата на МВР ?

 

- Външен фактор трудно може да разбие корупцията в една добре сложна, затворена система като МВР, макар че общото влияние на критиките от ЕС е именно в такава посока и то има своето значение.

Според мен, след служителите от МВР се натрупва воля за борба с корупцията. Много български полицаи общуват с колегите си от други европейски държави и изпитват истински срам, защото ги питат вярно ли е, че при нас прокурорите пият с разбойниците, а началници на районни управления ръководят квартирните крадци ... Дори и да приемем, че има много слухове и преувеличения, на хората им омръзва да се червят заради общия корупционен фон.

 

- С какво трябва да се захване новият синдикат след учредяването си ?

 

- Новият синдикат вече работи в своеобразен „полу - формален” вид. Създадената по предложение на Министъра на вътрешните работи Контактна група, представлява на практика група говорители на инициативния комитет за създаване на нов синдикат. Инициативният комитет се самоорганизира он-лайн и начинанието набира скорост. (Впрочем, събранието в Габрово, след което беше излъчена Контактната група, също беше подготвено в няколкото полицейски интенет – форума).

Едновременно с регистрацията на новия синдикат, трябва да започне много силна кампания за набиране на членове – и по интернет и по класическия начин с работа на място. И лозунгът и смисълът на тази кампания трябва да бъдат: "Присъединяването на всеки нов член на синдиката увеличава шанса да се успее в преговорите с ръководството на МВР”.

Кампанията по набиране на членове трябва да съвпадне с тази по разясняване на исканията на полицаите и преследваните с това цели. По най-прости изчисления на т. нар. "синдикална плътност" или синдикално покритие – процентът на синдикализираните работници и служители в България е между 13 и 18 на сто. Като се има пред вид, че служителите в МВР са организирани и дисциплинирани хора, нормално е да се постави като количествена цел в  новия синдикат да влязат поне  20 % от служителите в МВР. Това означава не по-малко от 10 000 действуващи синдикални членове. Тези хора трябва да бъдат постоянно информирани какво става, както и да осигуряват така наречената „обратна връзка”.

 

- Има ли шансове новият синдикат да може да осазва влияние върху политическото и професионално ръководство на МВР ?

 

- Несъмнено, един синдикат на служителите в МВР е в по-неблагоприятно положение от профсъюзите на работещите в реалната икономика. Полицейският синдикат не разполага с най-силното и крайно оръжие, което имат синдикатите на индустриалните работници – заплахата със стачка. Не случайно казвам – „заплахата със стачка”, а не „провеждането на стачка”. Заплахата винаги е по-ефикасна от самото изпълнение.

Ръководството на МВР има гаранции, че полицаите няма да стачкуват. Първо, защото има законова забрана и второ, полицаите са хора дисциплинирани, защото добре знаят, че ако обявят стачка, всички джебчии, квартирни крадци и други разбойници ще извият хоро на пл. "Света Неделя" и ще викат „да живее стачния комитет”. Една полицейска стачка е не само незаконна – тя е противоестествена.

Затова, основното оръжие на синдикализираните полицаи трябва да бъде настойчивостта. Настойчивост във всичко, съчетана с фантазия и изобретателност. Когато се бориш за една справедлива кауза – за почтеност и професионализъм в МВР, за нормални условия на работа или поне на първо време – за осигуряване на някакъв „екзистенц минимум”, ти трябва да си изключително настойчив, да не кажа досаден.

Честно казано, за да се промени нещо в МВР в положителна насока, трябва да има определено ниво на разбиране сред ръководството. В едни специфични отношения „работодател - служител”, каквито са тези в МВР, не е възможно работодателят да бъде накаран насила да води диалог, да преговаря, да работи с организациите на служителите си. Необходима е и добра воля, необходима е и определена култура на диалога. Ще мине още много време, докато резултатите станат по-задоволителни, защото до сега диалогът образно казано е преминавал по формулата „когато говориш с мен ще мълчиш”. Сигурно преувеличавам но не много.

Новият синдикат ще трябва да убеди едновременно и обществеността и ръководството на МВР, че не става дума за някакъв хленч за скъсани обувки и битови неуредици, а за съвместно усилие на най-организираните и просветени служители в МВР за сериозна промяна към по-добро.

 

- Смятате ли, че обществеността съчувства на усилията на полицаите, създаващи новия синдикат ?

 

- Преобладаващата част от обществеността – не. Причините са най-различни, като се започне от съществуващите стереотипи, формирани на база на съществуващи недопустими практики (всички знаем поне по десетина вица за „катаджиите”), мине се през обикновеното българско разбиране за необходимостта на Вуте да му е зле и се свърши с агресията и омразата на определени социални групи, които смятат полицаите за свои смъртни врагове. В някои интернет форуми, можете да прочетете приносни размишления за „борбата с ушев”, която авторите на съответните писания водят. (Ако някой не знае кой е „ушев”, той просто никога не е приствал на футболен мач ...). Тези враждебни обществени групи не са кой знае колко многобройни, но за сметка на това са изключително активни, самоорганизирани и присъстват убедително в „новите медии” – най-вече в интернет форумите.

 

- Излиза, че задачата пред новия синдикат е изключително трудна ?

 

Да, наистина е много трудна. Всъщност, успехът в преговорите с ръководството на МВР за „форумните полицаи” е обвързан изцяло с получаването на обществена подкрепа. Евентуален обществен натиск в подкрепа на промяна в отношението към работата в МВР, би бил изключително ценен за хората, които разбират реформата в МВР като промяна в мотивацията на служителите и в рязко повишаване на ефективността на работата, а не просто в поредното механично съкращаване на щатни бройки, част от които изобщо не са заети ...

За да изглежда сериозно в очите на обществеността, новият синдикат трябва да има собствена програма за реформа в МВР или поне достатъчно голям набор от мотивирани предложения за промени към по-добро.

 

- Казвате, че синдикализираните полицаи трябва да проявят изобретателност. В какво точно трябва да се изразява тя ?

 

Изобретателноста е затова изобретателност, защото в нея има интелигентна импровизация, присъства и елементът на щастливото хрумване. Не може някой да чака друг да го учи на изобретателност. Но служителите в МВР има от кого да се поучат, макар и в най-общ план. Така например, дълги години България, заедно с Беларус и Северна Корея, беше една от трите „горди” страни в света, в която на енергетиците се забраняваше правото на стачка.

Правото на стачка е свещено конституционно право, гарантирано и от международни конвенции. За да бъде забранено в отделен отрасъл в отделна държава, трябва да има изключително сериозни аргументи. Ако за полицаите такива аргументи съществуват, при енергетиците такива никога не е имало. Затова след продължителна борба, енергетиците извоюваха правото си на стачка, но как мислите са се оправяли с работодателите си, докато си възвърнат това право ? Намирали са законни подходи, на които тук не е мястото да обсъждаме ...

Полицаите също трябваше да намерят някаква форма на протест и те организираха събиранията в градинката "Седмочисленици". Така те успяха да подсетят ръководството на МВР, че най-малкото не може на връх Коледа пресцентърът на министерството с гордост да съобщи на цялата общественост, че зимните униформи ще бъдат раздадени на полицаите до няколко седмици ...

 

- Всичко това звучи много сериозно, но толкова ли негодни са съществуващите синдикати в МВР ?

 

- В последните години съществуващият полицейски профсъюз – Националният полицейски синдикат (НПС), бавно но сигурно се изпразни от смисъл. Разбира се, причините не са само в несполуките на синдикалното ръководство. В закона за МВР има тънки нюанси, бих казал дори - противоконституционни текстове, които ограничават правото на сдружаване. За да не бъда обвинен в спекулации, ще цитирам член от Закона за МВР в неговата цялост:

„Чл. 257. (1) Служителите от МВР могат да се организират за подпомагане и защита на своите професионални и социално-икономически права.

(2) Държавните служители не могат да членуват в други синдикални организации, както и да приемат в своите организации представители на лица, неработещи в МВР. Организациите на държавните служители нямат право да се присъединяват или да се включват в синдикални организации извън МВР.

(3) (Изм., ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Организациите на служителите от МВР защитават техните интереси, без да се намесват в управлението на основните структури на МВР”.

Тези текстове пречат на един полицейски синдикат да стане член на национална синдикална конфедерация. Това е в драматично противоречие със самата идея за колективно преговаряне, за синдикална солидарност и с идеята за представителност в национален контекст.

За да бъде една браншова синдикална (както и работодателска) организация представителна в България, трябва да членува в представителна национална конфедерация. Законът за МВР обаче не дава такава възможност и вади полицейския синдикат от цялата логика на тристранното сътрудничество и бипартитни социален диалог.

При известна недобронамереност, с алинея трета, която цитирах, също може да се спекулира. Искрено се надявам, че ръководството на МВР няма да се опитва да представя реформаторските усилия на служителите в МВР като „намеса в управлението на основните структури на МВР”.

Заслужава да се помисли, дали да не бъде сезиран Националният Омбудсман и да се поиска становището му, дали той би поискал от Конституционния съд, обявяването на алинея втора на член 257 за противоконстуционна.

---------------------------------------------------------------------------

Както се вижда, интервюто, дадено за “Медияпул.бг” може да бъде определено почти като “невинно”. В него няма никакви персонални нападки, ако разбира се не броим констатацията за дълбоката криза, в която е изпаднал полицейският синдикат на г-н Емил Рашев. Разбира се, всеки непредубеден човек ще види (а полицаите просто си знаят), че това не е пожелание, а констатация. Моя милост няма никкава вина за провалана на националния полицейски синдикат (НПС) с председател г-н Рашев. Аз съм виновен само в това, че подкрепям масовото желание на служителите от МВР да си изградят нов синдикат, който да допринесе за реформите в министерството и в сектора на националната сигурност въобще.

Безспорно съм виновен, че доста време вече консултирам он-лайн така наречените “форумни полицаи”, които полагат неистови усилия за създаване на нов синдикат в МВР. За тези, които се интересуват пускам един набор от линкове, от които може да се добие представа, както за това, “какво подучвам полицаите”, така и настроенията на “форумните полицаи”, които вън от всякакво съмнение са основният двигател на започналото движение за обновление в МВР – движение развиващо се отдолу – нагоре и организиращо се изключително он-лайн, с помощта на така наречените нови медии – форуми и блогове.

Ето и линковете:

Дискусия за предстоящият протест на 15 март 2009 г. :

http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=2&t=357&sid=eb8aa2923347f4f2eba22e204592653b

Теодор Дечев – въпроси и отговори във форума PoliceBG :

http://policebg.free.bg/cgi-php/phpbb2/viewtopic.php?t=753

За МВР терзанията и дискусията по въпроса в бачка.ком :

http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=2&t=121&p=3457&sid=eb8aa2923347f4f2eba22e204592653b#p3457

Дискусията “Какво следва след първоначалния ентусиазъм” в бачка.ком :

http://www.police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=2&t=388&sid=099721e12739e1f0561b89f57541e48e

Полицейският свободен форум:

http://www.police.ba4ka.com/viewforum.php?f=2&sid=099721e12739e1f0561b89f57541e48e

Форум PoliceBG :

http://policebg.free.bg/cgi-php/phpbb2/index.php

Виртуалният синдикат в “Де зората” :

http://www.de-zorata.de/forum/index.php/topic,830.0.html

 

Ето и блогът на Капандурата – един от най-дейните модератори на реформаторските полицейски форуми:

 

http://kapandura.blog.bg/

 

Бях умерено изненадан, когато под въпросното интервю се изсипа градушка от коментари, по-голямата част от които истерично нападателни. Това не е новост за форуми като форума на “Медияпул”, където няма дори регистрация, всеки може да пише с произволен брой никове и псевдоними и където в крайна сметка всеки може да излее на воля комплексите си, недоволството си от някакви битови неуредици или други лични проблеми.

Самите “форумни полицаи” провидяха в нападателните и доста злобни коментари “дългата ръка” на хора, които не искат в МВР да настъпват каквито и да са промени. В първия момент аз бях скептичен към подобна трактовка на нещата, но неочаквано се появи “приносен и добронамерен” материал в “Капитал.бг/блог”. Текстът може да бъде прочетен на този адрес:

http://www.capital.bg/showblog.php?storyid=674259
 

Не че държа да разпространявам остроумия по мой собствен адрес, но този текст може да бъде окачествен като “километричен камък” в дебатите около създаването на новия полицейски синдикат и явилите се плахи наченки на вътрешни усилия за промяна в МВР. Слава Богу, авторите на забавния текст за нищожната ми личност не са някакви анонимници, а щатни журналисти от вестник “Капитал”, което все пак говори за доста по-голямо уважение от писането на анонимни попържни във форума на “Медияпул.бг”.

На написаното в “капитал.бг/блог” ще отговоря в някой от следващите си постинги. Размищлявах известно време над смисъла на това да се отговаря на всевъзможни нападки в интернет пространството, но в крайна сметка реших, че в дадения случай е по-добре да се даде отговор, отколкото да се игнорира написаното. Евентуалното ми мълчание може да се приеме едва ли не като гузното за нещо. За какво точно и на мен не е ясно, но не бих искал да има каквито и да са спекулации, точно що се отнася до отношенията ми с полицаите от създаващия се он-лайн мрежов синдикат.

В следващия постинг ще пусна пълният архив на коментарите в “Медияпул.бг”, без каквито и да са промени в съдържанието и в правописа на поднесеното ни.



Тагове:   Медиапул,


Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: teodordetchev
Категория: Други
Прочетен: 5810564
Постинги: 766
Коментари: 3548
Гласове: 52701
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Блогрол
1. Social Security Watch – Блогът на Емилия Милчева
2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов