Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.04.2010 22:30 - КАК СЕ СТИГНА ДО ИДЕЯТА ЗА ОБЛАГАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ПРЕМИИ ?
Автор: teodordetchev Категория: Други   
Прочетен: 3995 Коментари: 1 Гласове:
8

Последна промяна: 14.04.2010 22:48

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

КАК СЕ СТИГНА ДО ИДЕЯТА ЗА ОБЛАГАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ПРЕМИИ ?

 

  

Реших да напиша долните редове, поради някои кулоарни коментари, свързани с приемането на антикризисните мерки от страна на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Не без известна изненада научих, че идеята за промяна в данъчното облагане на застрахователните компании била мое дело.


image

Знаейки светкавичната бързина, с който представителите на правителството прегърнаха тази идея, бих се радвал безкрайно ако тя се беше оказала моя. Не всеки ден, изпълнителната власт приема моите идеи или идеите на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), когото в момента председателствувам и представлявам на заседанията на НСТС. Свидетели сме по-скоро на обратното явление ...
 

Не знам и откъде би могла да се роди мисълта, че имам нещо против застрахователите и застраховането – през живота си съм работил поне с три застрахователни компании – общо застраховане и поне с още една – две животозастрахователни. Някой може да се е заблудил, обърквайки неволно подкрепата на ССИ за увеличаването на акциза върху хазарта (заявена в НСТС още преди няколко месеца) с дебатите за данъчното облагане на застрахователите. Това е някакво обяснение, но мисля че всички сме наясно, че застраховането не е хазарт, даже точно обратното.

Идеята за промяна на данъчното облагане на застраховането от данък върху печалбата към облагане на застрахователните премии, принадлежи на Националната агенция по приходите (НАП), което е повече от естествено. За никого не е тайна, че преминаването от данък върху оборота към данък върху печалбата през 2005 г., предизвика драстично намаляване на данъчните сборове от застрахователната дейност. (Едни от най-подробните данни за този рязък спад бяха публикувани на времето във вестник „Капитал”, когото трудно бихме заподозрели в необективност, като се има пред вид, че издателят му днес е сред най-ревностните защитници на застрахователния бизнес). Беше въпрос само на време, кога търпението на данъчните власти ще се изчерпи и това съвпадна с обсъждането на анти-кризисните мерки.

Първоначално, предложението лансирано от НАП, предвиждаше връщане за определен период (една година) към данъчната уредба на застраховането, съществувала до 2005 г. По този начин, от НАП очакваха да добавят към съдържанието на хазната 100 милиона лева.

След двудневна офанзива на застрахователите, НСТС направи две последователни промени в предложението на НАП. Първоначално беше намалена ставката на предлагания данък върху оборота, така че очакваните данъчни приходи от облагането на застраховането да станат 50 милиона лева. След това, се стигна до възможно най-благоприятното решение за застрахователите – предложи се постепенно преминаване към режим на облагане на застрахователните премии, който да бъде въведен след консултации и преговори с Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и Комисията да финансов надзор (КФН).

По време на всички тези дебати, позицията на ССИ, която защитавах беше насочена към постигане на компромис между двете крайни позиции, защитавани от представителите на НАП и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ), където Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) членува. Би било наивно да се смята, че в един момент, когато се приемат подобни драстични мерки в подкрепа на фиска и финансовата стабилност, застрахователите „ще излязат съвсем сухи от водата”. И това съвсем не е функция само на търсенето на всякакви възможни резерви. Просто има Директива на Европейския Парламент и на Съвета на министрите, от която най-общо казано следва, че при общото застраховане трябва да се премине към данъчно облагане на застрахователните премии, при краен срок 2012 г. Съзнателно опростявам безкрайно предписанията на един текст, в който има 312 (триста и дванадесет) члена и шест анекса.

Този документ беше изваден на масата от синдикатите, по-точно от КНСБ на последната права от дебатите върху облагането на застрахователната дейност. От реакциите на застрахователите оставам с впечатлението, че те по-скоро не са съвсем запознати с предписанията на тази директива, отколкото да се правят, че тя не съществува.

Една от възможните причини, застрахователите да не са запознати с въпросната директива е фактът, че становището на Европейския Парламент от 22 април 2009 г., все още не е публикувано в Official Journal на Европейския Съюз. Все пак, съгласно процедурата, предвидена в член 251 от Договора за създаване на Европейската Общност, въпросната Директива е приета при отчитане на положителното мнение на Европейския парламент и в съответствие с решение на Съвета на министрите от 10 ноември 2009 г.

 

Самото пълно название на документа е:

Директива 2009/138/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г., относно предприемането и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност. (Платежоспособност ІІ)

(преработена)

(Текст, отнасящ се за Европейското икономическо пространство)

 

Оригиналното название на Директивата на английски език е:

DIRECTIVE 2009/138/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL

of 25 November 2009

on the taking-up and pursuit of the business of Insurance and Reinsurance

(Solvency II)

(recast)

(Text with EEA relevance)

 

Пълният текст на английски език е достъпен на адрес:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:335:0001:0155:EN:PDF

           

            За облагането на застрахователната и презастрахователната дейност е от особено значение член 157 от Директива 2009/138/ЕС, в който между другото изрично се казва, че „Без да се засяга последващата хармонизация, всеки застрахователен договор подлежи на облагане изключително с косвени данъци и парафискални такси върху застрахователните премии в държавата-членка, в която е рискът или на държавата -членка на задължението NE9 002.21.71 ...”.

            Всичко изложено по-горе, стана причина да се стигне до последната формулировка, възприета от НСТС – преминаването на облагането на застрахователния бизнес от данък върху печалбата към данък върху размера на застрахователните премии, ще се осъществява поетапно, след консултации и преговори с Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и КФН. По този начин, срещу „квадратчето” на застрахователите в списъка на анти-кризисните мерки не се появи конкретно число. Ясно е, че стремежът на НАП ще бъде това число да клони към 50 милиона лева, но за какъв период биха били постигнати тези приходи, остава под въпрос.

            Изглежда очевидно, че въпреки много силната кампания на застрахователите, до промяна в начина на облагане ще се стигне в даден момент, не по-късен от 2012 г. Самите застрахователи биха могли да се огледат и да помислят, чии еквилибристики с износ на печалба (примерно чрез презастраховане) – напълно законни, но и в особено големи размери са амбицирали толкова данъчните власти.

Този текст е написан специално за вестник "Застраховател прес" във връзка със започналата дискусия около промените в данъчното облагане на застрахователните компании.

           




Гласувай:
8



1. анонимен - Като сериозна медия
14.04.2010 23:03
в. "Застраховател прес" се стреми да даде различните гледни точки по всеки щекотлив въпрос.
Все пак застрахователите се надяваха да ги отмине "горчивата чаша" на облагането на премийния им приход, а не на печалбата им, но, както днес се разбра, парламентът е приел тази антикризисна мярка.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: teodordetchev
Категория: Други
Прочетен: 5843329
Постинги: 784
Коментари: 3551
Гласове: 53003
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Social Security Watch – Блогът на Емилия Милчева
2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов