Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.11.2008 14:10 - За земетресенията и за "малкия дявол".
Автор: teodordetchev Категория: Други   
Прочетен: 9180 Коментари: 11 Гласове:
1

Последна промяна: 19.03.2009 11:25

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

ЗА ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА И ЗА “МАЛКИЯ ДЯВОЛ”

 

Тези дни, София беше споходена от земетресение, което доста точно отговаря на това, което нашите баби разбираха, когато употребяваха израза: „бил е малкият дявол”. Действително, земетресението, чиито „афтършокове” продължават със затихваща сила, спокойно може да се определи като добронамерено предупреждение от страна на Всевишния към гражданите на столицата – без значение дали са собственици на недвижими имоти, проектанти, предприемачи, представители на строителния надзор, общинари или просто движещи се по улицата пешеходци. Предупреждение, че отдавна сме преминали границата на допустимото нехайство и безгрижие.

Земетресенията са едни от редките случаи, когато широката публика у нас е склонна да слуша, макар и за кратко, това което учените разказват и обясняват. В случая със „софийския малък дявол”, гражданите бяха подробно и добросъвестно информирани от хората от Геофизическия институт при БАН, че Столицата ни е в земетръсна зона, че причината за земетресението най-вероятно е т. нар. „Витошки разлом” и че най-добрата новина е, че продължаващите трусове не вещаят ново по-силно земетресение. Напротив – хвала на Бога, с продължаващите „афтършокове” земетръсната енергия се освобождава плавно и след две седмици трусовете би трябвало да затихнат, живот и здраве.

Тук е мястото да помолим жителите на София от всички изброени по-горе категории, да се вслушат внимателно във всичко, което им говорят учените и сериозно да се замислят дали Господ Бог ще бъде толкова снизходителен следващия път, когато и да е това.

Дали не е време столичани да преосмислят своя неудържим стремеж към създаване на търговски площи с големи, лъскави витрини в съществуващи сгради, където първоначално не е имало подобно архитектурно, а от там и конструктивно решение ? Дали разбиването на всевъзможни зидове в мазетата и по партерните етажи на старите софийски сгради не е покана към „по-големия дявол” да намине, та да видим и ние „дявол на магаре” ? Дали професионалната етика не задължава проектантите конструктори да отклоняват поръчки, когато у тях възниква съмнение, че се правят компромиси със сеизмичната устойчивост на сградата ?

Още по време на „зрелия” и доволно огнил „соц”, строителните инженери с достатъчно подготовка и съвест, предупреждаваха непрекъснато разните „отговорни фактори”, че ставащото по булевард “Витоша” е в разрез с всякакви строителни и най-вече противоземетръсни норми. Под формата на нещо като инженерски фолклор се разправяше, че в Научно-изследователския строителен институт (НИСИ) са си направили типова бланка за уведомяване на общината при започване на поредния “партерен погром”, на която трябвало да се попълва само адреса на новата “строителна инициатива”.

Социалистическата власт не се трогна от разните предупреждения на инженерското съсловие. Същата практика продължи след 10 ноември 1989 г., когато изтърбушването на партерните етажи взе още по широки мащаби. Разбира се, всеки направил подобно героичнто преустройство, стиска в ръцете си известен брой папки, представляващи напълно легален архитектурно – конструктивен проект за престройство на съответния партерен етаж и за съответното укрепване на сградата, където той се намира. Тези проекти са направени от правоспособни проектанти, които са предвидили определени мерки, които да компенсират по някакъв начин изтърбушените вътрешни и фасадни зидове. Същите тези правоспособни проектанти са се подписали надлежно под проектите си, след което поне три пъти са си плюли в пазвата с молба към Господа, да не дочакат приживе по-сериозно земетресение в София.

Защо конструкторите подхождат така суеверно към бъдещето на творението си ?

Първо, защото не са сигурни, че проектът им ще бъде изпълнен точна така, както те са го начертали и изчислили. Детайлите за укрепване на носещите елементи при подобни “реконструкции” са доста сложни и “пипкави”. При сегашното ниво на квалификация на строителните работници и най-вече на техните бригадири – “майстори со тйсла на пояс”, възможността да се получи “разминаване” между проекта и изпълнението е меко казано сериозна. Какъвто и контрол да се упражнява, възможността едно или друго нещо да се “освини” при изпълнението е голяма.

Всевъзможни “творчески прочити” на конструктивни проекти са наблюдавани дори при изпълнението на ново строителство, та какво остава при реконструкции и преустройства. Всеки проектант, който е упражнявал някаква форма на контрол знае, какви хитрини измислят бригадирите и строителните работници за да отклонят вниманието на “инженера с чантата” от сътвореното от тях, особено от “оригиналните им интерпретации” на армировъчните планове ...

На второ място, строителните инженери – конструктори, добре знаят, че с предприетите преустройства те самите (заедно с инвеститора и архитекта) променят начина по който сградата се държи по време на земетресение. По първоначалния проект, сградата е трептяла по един начин при земетресение. След преустройството тя ще трепти по друг. При всяко положение, “изтърбушването” води до намаляване на коравината на партерния етаж и до увеличаване на натоварванията от хоризонтални сили (земетръс и вятър) върху останалите носещи елементи.

Освен това, при земетресение сградите не само се “накланят” от сеизмичните сили. Земетресенията също така “усукват” сградите. Това по принцип води до допълнително натоварване, точно на външните носещи елементи – зидове, колони, стоманобетонни шайби. При разбиването на фасадните зидове на стара сграда, заради поредната лъскава витрина, на практика се отслабват точно най-натоварените и най-отговорните носещи елементи.

Безгрижното разрушаване на съществували до тогава преградни стени с аргумента, че “те не са носещи”, също не е признак нито на благоразумие, нито на висока компетентност. На така наречените неносещи зидове и преградни стени не се разчита при поемането на вертикалните товари от собственото тегло на конструкцията, но те са своеобразен “резерв” при поемането на хоризонталните сили. Дори и неносещите зидове играят положителна роля при поемането на динамичните натоварвания при земетресение. Казано най-просто – за тяхното напукване и разрушаване, също е необходима енергия и те помагат за общата работа на сградата в критичната ситуация. С други думи, неносещите зидове и преградни стени участват в общата работа на сградата при земетръс, те “отнемат от силата на врага” и имат свой, макар и скромен принос в поемането на сеизмичните товари.

Дори и при перфектна добросъвестност и компетентност на проектанта, описаните обстоятелства правят къртенето и “изтърбушването” по партерните етажи рисково мероприятие. Какво остава, когато се намесят всевъзможните неблагоприятни стечения на обстоятелствата ...

Затова наистина, нека благодарим на Създателя, че с последните разлюлявания на земята, напомни на всички ангажирани в инвестиционния и строителен процес, че работата “наистина е дебела”. Едно слабо и незначително земетресение (от типа на последното) може да причини жертви без да има никакви разрушения. Достатъчно е настъпването на паника. Какво би станало, ако наистина започнат да се отварят пукнатини по стените и да се срутват преградни стени ? Подготовката на софиянци, а и на повечето български граждани за реагиране при земетресение е почти нулева. А според хилядагодишната карта за сеизмично райониране, единствено град Кула не е застрашен от разрушителни земетресения.

Хората са способни да прогнозират силата на земетресението, но не и момента на настъпването му. Затова, колкото и да си плюем в пазвата, трябва да сме готови земята да се разлюлее всеки ден и всеки час.

По тези причини ще е добре да се отърсим от всички форми на безгрижно пренебрежение към “изкусуряването” и “изпипването” на конструктивните проекти и тяхното изпълнение в строителството. Добре ще е да си припомним, че не само строителният инженер но и архитектът има отношение към сеизмичното осигуряване на проектираната сграда. Екстравагантните естетически решения са приятно предизвикателство и за архитектите и за инженерите конструктори, но никога не трябва да се вкарва вълкът в кошарата със собствени сили ...

Всичко написано по-горе е известно на професионалистите от бранша. То е адресирано към хората, които плащат – към инвеститорите, които устремени към техните цели и амбиции, са доказано склонни да игнорират рисковете, свързани с екстремални натоварвания. Не е тайна, че в България всички разбират от футбол и от строителство. Като знаем на какво дередже е футболът – да внимаваме със строителството ...



Тагове:   витошки разлом,   ниси,


Гласувай:
1



1. eien - Късно е вече...
21.11.2008 16:37
Остава да се молим, да ни отмине горчивата чаша...дали обаче?
цитирай
2. анонимен - Време е застрахователите да дойдат
21.11.2008 17:00
Преди доста години в САЩ застрахователите са били силата, която е допринесла за подобряване сигурността на сградите.

Схемата е била следната:
1. Собствениците искат сеизмична застраховка
2. Застрахователите повикват специалисти за оглед и оценка на сградите
3. Специалистите дават оценка, вкл. риск и очаквана стойност на щетите. Дават и съвет за изпълнение на укрепителни мерки
4. Застрахователите дават оферта на собствениците. Офертата включва вариант "Неукрепена сграда" и "Укрепена сграда"
5. Собствениците предпочитат варианта "Укрепена сграда" защото застраховката е многократно по-евтина
6. Собствениците плащат за проект и изпълнение на укрепване
7. Хепиенд
7.1 Собственикът е платил, но е спокоен, че е застрахован и сградата му е по-стабилна
7.2 Застрахователят е много по-спокоен, ще си вземе застрахователната премия без риск
7.3 Проектантът и строителят са станали по-богати

Поздрав,
Марин
цитирай
3. katan - Малък или голям, но все ние го дър...
21.11.2008 17:42
Малък или голям,но все ние го дърпаме за опашката!
С нашата немарливост , нехайство , безотговорност ...и т.н.
И се държим точно като кучето с колибата ! Ще си направим колиба/смятай всичко ,което си написал!/, ама ... друг път !Нали и този път ,СЛАВА БОГУ ни се размина!Значи колибата може да почака ... НАШЕНСКА логика!:(
цитирай
4. wonder - Земетресението в София би било...
23.11.2008 13:13
... катастрофично. Отдавна е изтекъл срокът на Т-Доверителния период и ако се случи, то силата му ще бъде 9 по скалата на Рихтер и с магнитут 7, което най-общо казано означава, че "камък върху камък няма да остане". В тази връзка - да пази Господ! от безобразията в строителството и неандерталскоко мислене на "вън търговците от Храма".
цитирай
5. анонимен - Завиждам!
24.11.2008 17:50
Тео, откровено ти завиждам! От всичко разбираш!
Пламен Дичев
цитирай
6. teodordetchev - Здравей Пламене,...
24.11.2008 22:43
... отдавна не съм те чувал. :)
За съжаление, далече не разбирам от всичко. разбирам само от нещата за които съм учил. Строителното инженерство е първото ми висше образование и доста години съм работил в проектирането и съответно съм упражнявал авторски надзор.

През 2001 - 2003 г. завърших магистратура по политология. През 2005 - 2007 г., направих доктората си по социология. За това съм учил - за това пиша.

Разбира се, човек получава общата си култура в прогимназията и гимназията, за това спор няма. Е, аз случих на доста добри учители - не мога да не им благодаря.
цитирай
7. анонимен - Здравей Тео,
25.11.2008 11:52
Знам Тео, известна ми е биографията ти. Не си ме чувал, но си ме чел - справка форума на в-к "Сега". Дано си осъществил качествен строителен надзор на строежа на Партийния дом, че да не страхува от земетресенията Данчо Нехризов - все пак му е опосредствена лична собственост. Заяждам се на дребно - те вятърните мелници си се въртят и въпреки дребнотемието.
цитирай
8. teodordetchev - Охо, Пламене, ...
25.11.2008 20:34
... ти ме изкара на възраст почти от един век ... :) На строежа на Партийния дом е работил покойният Стефан Савов. Социалдемократическо присъствие е имало на строежа на ЦУМ, който е протичал успоредно с този на Партийния дом. Там се е трудил инж. Александър Константинов, който е жив и надявам се - здрав, макар и вече много на възраст. Надявам се скоро да пуснем в Интернет спомените му - доста са интересни и от политическа и от инжетерна гледна точка.

За Нихризов не се притеснявам по две причини. Първата е, че той вече не е депутат - още от 2005 г. и едва ли ще бъде избран и през 2009 г. Не че злобея нещо - просто така си стоят нещата ...

Втората причина е, че от 2006 г. насам съм освободен (принудително) от всякакво портийно членство и вече не съм отговорен за ничия политическа кариера - достатъчно поработих в периода до изборите през 2005 г.

Обаждай се, както знаеш не се сърдя на закачките ти. А, да не забравя - много отдавна не влизам във форума на вестник "Сега", не си купувам "Труд" и "24 часа". Изобщо, водя здравословен начин на живот ... :) Поздрави !
цитирай
9. анонимен - Тео, едва ли е редно да си хортуваме ...
27.11.2008 17:19
Тео, едва ли е редно да си хортуваме по този ред, но ти винаги си твърдял, че си с чиста съвест. Сега прекаляваш - аз имам предвид Новия партиен дом, който с Твое решаващо участие придоби лицето Нихризов, придобивайки марката БСДП. И ако ти го пиша това, то е защото ме боли по унищожената БСДП - заради мераци, алчност и тупане в гърдите. Бях един от тези, които те предупреждаваха, че с легитимирането на БСП като Главната лява ще бъде унищожена социалдемокрацията. Сега вече е късно за всичко или по-точно нашето поколение проигра шансовете да наложим социалдемокрацията като реална алтернатива на политическото словоблудство и курвалък в Б-г. Вина имам и то голяма и аз.
цитирай
10. teodordetchev - Е, Пламене разбарах те.
27.11.2008 22:33
Извинявай за грешката. Вината си за възцаряването на Нихризов в БСДП поемам изцяло.

Що се отнася до това, което наричаш "Нов партиен дом" - не съм му правил конструктивните чертежи. Там историята е малко нещо гнуснява, но вече престанах да се занимавам с този сюжет. От 2006 г. съм "честен безпартиен", според единодушното решение на партийния конгрес. Предполагам, че тези събития са ти известни. Ако искаш да си хортуваме по друг начин - знаеш е-мейлите ми - те са си същите.
Поздрави !
цитирай
11. анонимен - Некачественото строителство е проблем.
08.12.2008 01:18
Големи земетресения стават през около 100 години по нашите земи. Всеки ден обаче ние се опитваме да живеем в град с претоварена пътна мрежа и неефективен градски транспорт. Градоустройсвен план не съществува или всъщност има откъслечни визии, за магистрала Люлин и Околовръстното, които не могат да отговорят адекватно на нарастващата нужда на града от ефективни транспортни артерии. Къде ли са архитектите урбанисти?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: teodordetchev
Категория: Други
Прочетен: 5844323
Постинги: 785
Коментари: 3552
Гласове: 53013
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Social Security Watch – Блогът на Емилия Милчева
2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов