Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.01.2023 16:23 - Руският газ може физически да се върне в Европа, без заплащането да отива в Русия
Автор: teodordetchev Категория: Други   
Прочетен: 1728 Коментари: 2 Гласове:
17

Последна промяна: 05.01.2023 17:05

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Доц. Теодор Дечев, Висше училище по сигурност и икономика, ръководител на “Blacksea Caspia” в „Светът е бизнес“, 04.01.2023

Автор: Галина Маринова

Дата: 04.01.2023, 21:12

Обновено: 05.01.2023, 10:53

Напълно възможно е при едно прекратяване на войната в Украйна Русия да изплаща контрибуции под формата на суровини, доставяни в Европа, а цената им да се привежда в някакви фондове за възстановяването на Украйна. Това, разбира се, е хипотеза, но тя абсолютно има право на живот. Тогава, вероятно, руският газ физически може да се върне в Европа. Друг е въпросът къде ще отива заплащането за него. Това каза доц. Теодор Дечев, Висше училище по сигурност и икономика, ръководител на „Blacksea Caspia“, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
image

Когато говорим за газа от Азербайджан трябва да държим очите си широко отворени към туркменистанския газ, каза още гостът.

"За разлика от Азербайджан, където запасите все пак не са безкрайни, има поне три държави в света, които са във физическа близост до нас и имат огромни запаси от газ - Русия, Иран и Туркменистан".

Туркменистан има огромни запаси. Ако бъде построен Транскаспийският газопровод, това е една тръба по дъното на Каспийско море, която би струвала около 500 млн. долара, дори и България може да бъде мажоритарен акционер в такъв проект, заяви доц. Дечев.
image

"Европейският съюз отдавна е заявил, че е готов да плати газопровода изцяло и тогава наистина Азербайджан, освен държава, което добива въглеводороди и ги продава, ще се яви и в ролята на оператор на едно сериозно, скъпо и много важно от геополитическа гледна точка съоръжение".

Това съоръжение ще свързва Азербайджан и Туркменистан и би решило радикално проблема с износа на туркменистански газ за Европа, обясни Дечев. Има две държави от басейна на Каспийско море, които са против - Русия и Иран. Русия е категорично против туркменски газ да отива в Европа. Иран няма такива ограничения, те искат този газ да минава през иранска територия, но това е трудно по чисто физико-географски причини, а я "има и санкционната драма на Иран".
image

"Русия лицемерно заявява, че е много загрижена за екологията на Каспийско море. Руснаците не казват "ние не сме съгласни Европа да получава туркменистански газ, защото на нас не ни отърва". А иранците говорят общо взето същото, но казват, че предоставят всички свои съоръжения и терминали на "нашите братя от Туркменистан", стига те да искат да ги ползват".

България нямаше резервирани слотове за доставка на газ никъде и на този фон споразумението между страната ни и Турция за достъп до терминалите, което гарантира доставка на 1,5 млрд. куб. метра газ годишно е за предпочитане, въпреки че може да се окажем в зависимост от южната ни съседка, вместо към Русия, каза още гостът.

"Със сигурност всеки договор има и добри и лоши страни".
image

Зависимостта не е чак такава, каквато беше, когато "висяхме накрая на руската тръба", коментира събеседникът.

"Слотовете са си слотове, а доставката на газ може да бъде от най-различни места. Въпросът е да имаме достъп до терминалите. Освен това в рамките на година - година и нещо, България вече ще има достъп и до терминала на Александруполис, където България има солидно дялово участие".
image

"Сигурен съм, че в обозримо бъдеще ще се преразгледа въпросът за дяловите участия на този терминал, защото гръцката страна има огромни амбиции да увеличи капацитета на терминала и българското участие може дори да се увеличи, ако не в процентна, то в абсолютна стойност".

"При положение, че ние имаме достъп до турски терминали, а в обозримо бъдеще и до терминала в Александруполис, може да се каже, че положението не е толкова лошо. А и винаги е възможно да увеличим доставките на природен газ по тръба, защото капацитетът на интерконектора е 3 млрд., но той може да стане 5 " с едно просто строителство на една допълнителна компресорна станция в Гюмюрджина", обясни доцентът.
image

За бъдещето на военния конфликт в Украйна гостът каза, че няма съмнение, че руската страна търси начин да излезе от ситуацията, но засега не може да измисли абсолютно нищо, защото всеки изход от войната, който не може да бъде представен като велика победа означава радикална смяна на политическото ръководство. "Заявки за такава смяна вече има".

"Русия бучи. Т.нар. военни блогъри съвсем не хвалят властта, а те в никакъв случай не са самостоятелни физически лица и най-вероятно зад тях стоят определени хора, вероятно т.нар. военно-промишлен комплекс".
image

Руснаците и тяхното ръководство трудно могат да излязат от ситуацията. Украинците също могат трудно да излязат от нея, защото в момента са в положение на тактически побеждаващ, добави гостът.

"Те прочистват окупираната територия и всеки би попитал "защо спряхте, когато побеждавате".
image

Външен натиск от страна на Китай и Индия върху Русия и от страна на Запада върху Украйна би спомогнал за сключване на мир, но аз не виждам формула, по която страните да изградят компромис. Още повече, че няма гаранция, че дори и да спрат сега военните действия, след 10 месеца няма да започнат отново".
image

Каква е геополитическата картина в региона на Туркменистан, Азербайджан и Турция - формира ли се нов енергиен център? Губи ли Русия политическо влияние в региона и за чия сметка? Как "жадната за енергоносители икономика на Китай, която ще става все по-жадна", ще повлияе на потреблението на туркменистански газ? Защо Туркменистан е силно заинтересован да доставя газ за Европа?
image

Вижте цялото предаване тук:

https://www.bloombergtv.bg/a/16-biznes-start/114066-ruskiyat-gaz-mozhe-fizicheski-da-se-varne-v-evropa-bez-zaplashtaneto-da-otiva-v-rusiya



Гласувай:
17



1. leonleonovpom2 - Здравей, Теодор!
05.01.2023 17:48
Един технически въпрос, свързан с мерки и теглилки! Впрочем обсъждахме го и с тебе Измерването на природния газ в мегавати, което дори и за мен нищо не говори, ако не знам какво количество се крие зад този мегават/час?
Днес ме спря една група Какъв химик съм, органик ли съм, имат въпроси към мен, ако съм!?
Е ,въпросът беше свързан с газа В килограми ли е правилно да се продава или в литри
Не съм специалист в тази област ,но професията дава такива възможности Една година отговарях за група, която работеше по пречистването на горивата от сяра!....
На шега им отвърнах, в киловатчаси е правилно Сериозно ме питали, да не се занасям, не става дума за електрическа печка!
Е, отговорих сериозно Понеже ги интересува ефективността от закупеното количество гориво, точна информация за нея дава килограмът! Защото в един килограм гориво количеството на въглеродните атоми, които осигуряват горенето и енергията респективно, ще е едно и също число В литъра-не Плътността се мени с температурата и теглото с нея
Едно време, продавачките в бензиностанции станаха милионерки на тази база Зимата работят на загуба, но трафикът е нищожен, но през лятото-Елате, ни вижте!
Защото нефтокомбинатът продава горивата на тон, а в бензиностанциите са на литър Но литърът има различен грамаж-по-голям през зимата и по-малък през лятото!
Някой има интерес или е от невежество, тези са според мен причините за това двойно, дори за течния газ-тройно измерване?

Всичко най-добро Теодор, здраве и успех!
цитирай
2. notfun - чудесно се е получило...
05.01.2023 21:03

напоследък, все хубави Новини!

Весела, мирна, и здрава,Нова година ,Ви желая,г н Дечев
Успехи на новите проекти...
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: teodordetchev
Категория: Други
Прочетен: 5833543
Постинги: 780
Коментари: 3551
Гласове: 52940
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Social Security Watch – Блогът на Емилия Милчева
2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов