

Авторът на статията отбелязва, че Азербайджан е относително не толкова голяма държава, но огромните морски ветрови мощности в нейния сектор от Каспийско море отварят големи възможности за страната.
“BVG Associate”, британска консултантска компания в сферата на възобновяемите енергийни източници е участвала в подготовката на офшорната карта на ветроенергетиката за Азербайджан и в момента работи с правителството над нейното внедряване.
Авторът на статията отбелязва, че британските експерти се радват на голямо търсене в Азербайджан, като се позовава на Нийл Дъглас от консултантската компания “BVG Associate”.
„Ако погледнете нашия опит във Великобритания, въглищата до голяма степен се оттеглят от електропреносната мрежа и ги заменят големи количества енергия от вятъра и от слънцето. Азербайджан разглежда това [обстоятелство] и възможността за декарбонизация в рамките на по-широка програма за енергиен преход. Такива страни като Азербайджан имат ангажименти за намаляването на въглеродните емисии в съответствие с международните споразумения, като примерно Парижкото споразумение от 2015 година“ е казал Дъглас.
Нийл Дъглас е посетил конференцията по чиста енергетика в Баку, където британските компании представиха своя опит в областта на технологиите за намаляване на въглеродния отпечатък, в това число и морската вятърна енергетика. Той високо е оценил преговорите с представители на Азербайджан, по-специално Министерството на енергетиката, с което “BVG Associate” работи вече повече от две години.
Трябва да се отбележи, че техническият потенциал на Азербайджан в областта на морската ветроенергетика в Каспийско море възлиза на 157 гигавата. Азербайджан вече подписа съответните споразумения с “Masdra” и с “Fortescue Industries” за обща инсталирана мощност от 22 гигавата. За сравнение, цялата инсталирана мощност за производство на електроенергия в Азербайджан, като отчитаме всички възобновяеми и невъзобновяеми източници, възлиза на 8 гигавата.
От визираните по-горе 22 гигавата, около 16 гигавата се падат на производството на електроенергия от енергията на вятъра над шелфа на Каспийско море. Министерството на енергетиката също така е подписало споразумение с компанията “ACWA Power” за строителството на морска вятърна електроцентрала.
Източник: https://www.trend.az/business/3719527.htmlТагове:
Как богатите богатеят, а бедните обедняв...
© Корените на конфликта
ха, сега.. кои са,тезз 'добрите момчета...
Ситуацията е сериозна

2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Блогът на Мерита.
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов