
Прочетен: 5503 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 01.06.2023 08:57


През март 2022, когато проучването беше проведено за първи път след руското нашествие в страната, подкрепата за присъединяване към НАТО и към ЕС се изстреля нагоре в Украйна. Докато делът на хората, които са за членство в Европейския съюз нарасна рязко, подкрепата за НАТО нарасна по-плавно, но достигна едно ниво от 86 процента – сравнени с 87 процент за членство в ЕС през януари 2023 година. Дори през 2021 г. и началото на 2022 г. безпокойството на украинците е видимо в резултатите от проучването, тъй като подкрепата за двете институции нараства.
Украйна е официален кандидат за членство в НАТО от 2014 г., но шансовете за членство бяха минимални от самото начало, тъй като Русия открито се противопостави на присъединяването на Украйна към договора и заплаши с отмъщение, ако страната получи разрешение да се присъедини. Една също толкова малко вероятна перспектива, но също толкова показателна за желанието на украинците за мир и стабилност и повишеното им осъзнаване на необходимостта от намиране на европейски съюзници, е членството в ЕС.
Западните украинци са най-ентусиазирани за присъединяването към двете организации, показвайки нива на подкрепа над 90 процента. Източните украинци за сега подкрепят членството в НАТО и ЕС , на ниво от 80 процента от анкетираните или повече за това. (Донбас и Крим не са анкетирани). Най-голямата разлика в мненията се наблюдава между социалните групи, като само 77 процента (за НАТО) и 72 процента (за ЕС) от по-бедните украинци подкрепят съответно членството в ЕС и НАТО, в сравнение с 89 процента от по-богатите украинци.
Автор: Катарина Букхолц
Съвсем кратък коментар: Преди много години, повече от двадесет, положението в България, макар и без война (слава Богу) беше ако не същото то съвсем подобно - имаше огромна подкрепа за членството в ЕС и малко по-малка, но пак категорична за НАТО. Тогава опонентите на двете членства си налягаха парцалите и се бяха прибрали по мишите си дупки. Ясно беше кое е категорично преобладавщото мнение.
Минаха години. България пак е една от страните с високо одобрение за членството в ЕС, но тези от мишите дупки навириха носове и роги и ревнаха, че видите ли, на времето не бил проведен референдум за членството в ЕС и в НАТО. Ама нямало било смисъл от референдум, защото подкрепата била поголовна? Не-е-е-е, блеят привържениците на Костадин Подхалимович Червонцев, несправедливо наричан "Копейкин" (човекът е сериозен, той с копейки не се занимава), нямаше референдум и не сте ни питали...
Ами, да. Затова най-приятелски съвет към нашите приятели от Украйна. Проведете си по един референдум и за НАТО и за ЕС, нищо че сега подкрепата била 86-87 процента. Пак си ги проведете референдумите, пък публикувайте си резултатите в едни дебели многотомни издания с твърди, ама много твърди корици.
И като проблеят след някое време Вашите си украински копейкиновци (ще имате такива - не се съмнявайте, те са неизбежни), хванете томовете с резултатите от референдумите, пък ги налагайте с тях по дебелите глави - да им дойде умът. Ние у нас сега си нямаме такива полезни дебели книги и от това страда обществото. Да се надяваме, че в Украйна няма да направят такъв пропуск.
Източник: https://www.statista.com/chart/26933/ukrainians-survey-nato-eu/?utm_source=Statista+Newsletters&utm_campaign=0921ac3144-All_InfographTicker_daily_COM_AM_KW22_2023_We&utm_medium=email&utm_term=0_662f7ed75e-0921ac3144-315854293 ; https://ratinggroup-ua.translate.goog/research/ukraine/dvadcyate_zagalnonac_onalne_opituvannya_zovn_shnopol_tichn_nastro_naselennya_14-16_s_chnya_2023.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en
© Всякакви фуражки се правят на експерти
© Западняците съвсем изпушиха

2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов