
Прочетен: 548 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 06.02 12:16


Снимка: Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР)
За АОБР инструментите трябва да са част от механизъм, който да бъде регламентиран в постоянен закон и да се активира и дезактивира автоматично при започване или спиране на кризи с цените. Целта е този механизъм да гарантира предвидимост, устойчивост и конкурентоспособност в средносрочен план, като по този начин насърчи инвестициите в българската индустрия. Според представителите на организациите на работодателите той може да бъде и най-значимата антиинфлационна мярка, както и съществена подкрепа за доходите и заетостта на работниците и специалистите в страната.
Снимка: Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР)
Беше обсъдено предложение при което универсалният инструмент за небитовите потребители да има долен праг, под който вноски във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) правят потребителите, а компенсации получават производителите на електрическа енергия и горен праг, над който вноски във ФСЕС правят производителите при съответни прагове по видове генерации, а компенсации получават потребителите на електрическа енергия.
Една от възможностите за енергоинтензивните дружества е подкрепа да се предоставя срещу поети от компаниите ангажименти за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, електроенергията от които да бъдат връщана обратно на българския пазар. Други механизми ще бъдат обсъдени в рамките на работна група.
Снимка: Асоциация на организациите на българските работодатели (АОБР)
„В максимално кратки срокове ще определя ресорен заместник-министър и ще свикам работна група, в която заедно да започнем разработването на този механизъм. Вярвам, че той трябва да е част от дългосрочна политика по отношение на пазара на електроенергия в България. Вече проведох среща с представители на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и електроразпределителните дружества, с които обсъдихме възможността за изготвяне на големи съвместни проекти за подобряване на инфраструктурата“, заяви министър Станков.
По време на срещата беше обсъдена възможността страните от Югоизточна Европа да искат компенсация от Европейската комисия заради свръхвисоките цени на електроенергия в региона. Предприятията от региона понасят огромни негативни от несъвършенствата при ценообразуването на европейския електроенергиен пазар, липсата на достатъчна свързаност със Западна и Северна Европа, както и тежестта от осигуряването на енергийната сигурност и дефицит на електроенергия за Украйна и Молдова.
Министърът на енергетиката пое ангажимент да обсъди проблема с колегите си в ЕС по време на среща на 17-18 февруари в Брюксел.Тагове:

2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов