

За съжаление, ако бойкотираме франчайзите, ще накажем ... български компании, собственост на българи, в които работят българи. Проверете примерно „Самекс“ - компанията, която държи франчайзинга на KFC. На оранжевия клоун му пука за нашите фирми, които плащат за да работят под популярни марки.
Разбира се, ентусиастите на бойкотите ни отвръщат, цитирам дословно, че „при франчайза, франчайзополучателя получава някакъв процент от реализирания оборот, но лъвския пай на печалбата е за франчайзодателя“.
Това не само, че е много общо твърдeние, но и не отговаря на истината, защото всъщност франчайзополучателят работи за своя сметка и на свой страх и риск. Той просто плаща нещо като „наем“ за ползване на търговската марка. Затова, лансирането на такива меко казано недообмислени призиви трябва да спре, защото това са идеи за влошаване на положението, а не за излизане от възникналото „заклещено положение“, както би казал Мечо Пух.
Аз също съм възмутен до дъното на душата си от изстъпленията на MAGA президента (макар че това можеше и трябваше да се очаква, но всички се надяваха, че с изборите клоунадата ще приключи...), но не ми се струва рационално да се занимаваме с франчайзинговите бизнеси. То няма да е и справедливо, даже и по отношение на франайзингодателите, защото всичките тези компании прекратиха работа в Русия и не можем да ги подозираме да споделят възгледите на Доналд Тръмп.
Големият въпрос днес, който трябва да решат вкупом всички европейски държави е: Ще купуваме ли от САЩ големи количества оръжие или ще разчитаме на европейските производители. Отговорът на този въпрос не трябва да почива на емоции, а на точни изчисления и преценка.
Можем ли да произведем в рамките на ЕС или на цяла Европа необходимите ни количества оръжие и боеприпаси? Имаме ли европейски аналози на повечето американски образци? И прочее, и прочее ...
Тук идва и въпросът за митата - дали ако продължим да купуваме приоритетно американско оръжие, ще може да се постигне споразумение за прословутите мита на Тръмп. Ясно е, че такива въпроси не се решават във Фейсбук, който впрочем също е американски, както вече ни напомниха други участници в дискусията.
Същата дискусия може да се проведе и за втечнения газ. Ние слава на Бога, имаме доставки и на природен газ по тръбопровод от Азербайджан, но други европейски държави разчитат много на американския втечнен газ. Там стои същият въпрос - ако повишим доставките на американски втечнен газ, ще се реши ли въпросът с митата?
За съжаление, имам подозрение, че в някои наши управленски кръгове, дискусията е на нивото на дискусията във Фейсбук. Даже под нивото на тази във Фейсбук ...Тагове:

2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов