
Прочетен: 1171 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 26.03 18:01



Добре е да се знае обаче и това, че София вече е в положение на така да се каже "регион изправарващ дори и редица европейски региони" и там рогът на европейското изобилие вече ще попресъхне в значителна степен, за да потече на други места.
Това ще е голяма радост за някои примитиви, които и сега мразят столичния град и жителите му, но на тях ще напомним, че от доста време насам лозунгът "София не е България" се е трансформирал в "София е една малка България". При това не много малка, защото в столицата по едно или друго време пребивава поне една четвърт от насерлението на страната.
Столицата ще се оправи - има кой да мисли за нея, на първо място самите й жители, но от тук нататък нека забравим за приказките от рода на: "всичко отива за София". Напротив и при преразпределянето на данъчните приходи, от София се взима с голямата лъжица, за да се раздаде на останалите, а при новото деление на районите за планиране и европейското финансиране в голяма степен няма да има отношение към Столицата.
Последното не попречи да има практически пълно единодушие, че няма как Столицата да остане в един регион с други територии. Просто числата са категорични – София е друго място и не трябва да бъде смесвано с останалата част от страната.
Това не е трагедия, градът продължава да се развива ВЪПРЕКИ управниците си, които и да са те. Но нека се знае кой какво взима, кой какво получава и кой какво (си) изработва.
Иначе, радостно е, че имаше адекватно поведение на институциите, особено на Националния статистически институт (НСИ) при провеждането на дискусиите върху възможните нови деления на районите за планиране. Като никога работата беше свършена точно навреме, за да се интервенира където трябва (пред Европейската комисия най-вече), за да имаме много по-целесъобразно и много по-полезно за жителите им, деление на региони от тип NUTS 2.Суверенна ли е България
© Бедни от всички страни, забогатявайте!
Времето на дирижаблите се завръща
Съзидателното общество и новите технолог...
Изненадващо, след като се запозна с нея, последва и одобрение
Единствената забележка на база местен патриотизъм е присъствието на Варна в нашия район! Че Бургас ще е в нейната сянка!
Но Варна няма вина, че Бургас ликвидира икономиката си!
Всичко най- добро, Теодор!
Подходът ми прилича на едни стари решения, когато нещо не вървеше, се пристъпваше към реорганизация и създаване на нови структури.
Тук става дума за NUTS 2 - така наремените райони за планиране, които за жалост в България имат отношение главно към статистиката. Досегашното деление не отговаря на статстимеските стандарти - в два от районите направо няма хора, образно казано.
Отделен въпрос е, че тези райони поне до сега имат отношение към достъпа до европейско финансиране и тома наложи в крайна сметка отделянето на София.
Впрочем, в Гърция и Испания са правени много по-драстимни еквилибристики с техните планови райони, само и само повече населени места да имат достъп до по-добро европейско финансиране. И там нещата ще се променят, но за сега нашата мярка е съвсем в границите на приличието.
Всъщност, няма много варианти за прекрояване на плановите райони. Ако позволите да се пошегувам, следващата реформа може да ни докара до старославните Княжество и Изтомчна Румелия ... :)
Знае ли, човек какво ни чака?
Или, какво ни кроят?

2. "Най-доброто" от политологическите публикации в блога.
3. Един млад политолог - блогът на Тодор Райков
4. Нов икономически блог на проф. д-р Румен Младенов Георгиев
5. Блогът на асистента за икономиката, такава каквато е.
6. Изтегли си книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“
7. Мартин Димитров
8. Блогът на Теодор Иванов - Кобата
9. Блогът на Мариан с историко - политическа насоченост
10. Свалете си книгата „Индустриални отношения и сигурност – част първа. Социални концесии в колективното договаряне“
11. Кой призна и кой не призна Косово - цялата сага, ден след ден ...
12. Блогът на Никола Дръндев - Подло пионерче
13. МамкаМу - богът на Юрий Александров
14. Блогът на Евгения Тодорова
15. Бизнесът, правата на човека и корпоративната социална отговорност между доброволността и регулациите
16. Интервю за враждебността между "системните" партии, за ерозията на политическата система, за социалдемокрацията и за други неща
17. Изтегли си книгата "Гъвкави форми на работа и (пост)индустриални отношения в страните от Централна и Източна Европа"
18. Изтегли си книгата "Социалният диалог в частния охранителен сектор"
19. Изтегли си сборника: „България на прага на ЕС: тристранното сътрудничество и развитието на индустриалните отношения. Сравнителни модели и анализ“.
20. Изтегли си книгата "Иновации в колективното договаряне" с автори: Теодор Дечев, Боряна Стойчева и Веселин Илков
21. Изтегли си книгата "Взаимодействие между институциите и индустриални отношения" с автор Теодор Дечев
22. Social Security Watch - Блогът на Емилия Милчева
23. Блогът на Радослав Пашов